Kocham Konie  »  ABC  »  Imiennik
 
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
Q
R
S
Ś
T
U
V
W
Y
Z
Ź
Ż
X

A

Aluzja Adela Ambicja Akacja Astra Alaska Amnezja Albinka Alegria Alergia Atom Akryl Atos Amen Akord Atol Ametyst Atena Arena Anabelle Amanda Atrakcja Aronia Afrodyta Adonis Armando Avatar Ametyst Arabella Ariadna Arabella Ariadna Azja Andaluzja Arabeska Ara Apokalipsa Algida Alergia Aznavour Arabetto Asturio Ariadna Adonis Alexis Aladonna Ara Arka Amigo As Arkana Arkada Arsenał Anapurna AAnaliza Anatomic Antypacja Angram Anakolut Argument Archaizm Apelatiwia Apostrof Apofonia Aspekt Atlas Agent Abraham Abisynka Akt Admirał Agrafka Aleja Akropol Alek Anatomia Amerykanka Amino Andrus Akona Anioł Archipelag Atut Awersja Azot Ariwa Aplauz Azja Alaska Alfa Arahia

Ablus

Adi

Adler

Adonis

Adora

Afera

Agawa

Agni

Skrót od Agnieszka. :)

Ahinsa

Aisha

Ajax

:)

Akacja

Roślina rosnąca na sawannie parkowej.

Akcja

Aker

Akme

Akme

:)

Akryl

Imię dla ogiera

Alabama

Alaska

Albatros

z ksiażki Heartland ,,Powroty''

Albin

Albino

Imię dla ogiera

Aldor

Alena

Alena – imię celtyckie, żeński odpowiednik imienia Alan, oznaczającego ‘człowieka zacnego, czyniącego pokój, na którym zawsze można polegać’. W Polsce jest znane od niedawna, bywa także, że występuje w formiernie Alana. Z pewnością, zaliczane jest ono do rzadkich imion żeńskich, choć niewątpliwie jest piękne. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że Alena to bardzo skryta, wręcz cicha osóbka, która wyróżnia się ogromną wrażliwością. Przede wszystkim, jest niesamowicie czuła na krzywdę innych osób. Poza tym, często zamyka się w swym w imaginowanym świecie, zatraca się w marzeniach, w związku z czym kontakt z rzeczywistością, bywa dla niej trudny. Ale kiedy się uda komuś dostać do świata jej marzeń, ma ogromną szansę na to, by zdobyć jej zaufanie, a co za tym idzie nawet przyjaźń lub miłość. Posiada liczne talenty, ale zwykle nie osiąga wielkiego sukcesu, ponieważ Alena nie ma siły przebicia, nie potrafi walczyć o swoje interesy. źródło:http://imiona.org/

Alex

Alexis

alexsandra nowacka

ladna skromna lalunia

Alfa

Ali

Alibaba

Alicja

Dostojne,Zabawne

Alicja

Zwykle się żądzi . Bardzo skarży.

Alicja,Ala

Alicja Alicja to imię, które powstało w Anglii (po angielsku, oczywiście, Alice) jako odmiana innego imienia, zapewne Aleksji, a może Aleksandry lub Elżbiety. Swoją popularność Alicja zawdzięcza... książkom dla dzieci. W świecie stała się słynna za sprawą książeczki Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów. Jest to baśń o małej i niezmiernie odważnej dziewczynce, która wpadła do dziury głębokiej aż do samego środka ziemi. W tej książce w formie baśni jej autor opisał wejście do magicznego świata podświadomości, a w przygody małej Alicji przypominały fizykom zjawiska mechaniki kwantowej i teorii względności. U nas imię to spopularyzował Marian Falski, autor słynnego elementarza, który zaczynał się od zdania Ala ma Asa (należy podkreślić, że w owym elementarzu nie było zdania Ala ma kota, tak więc nie wiadomo, kto je wymyślił). Książki, literatura, słowo pisane, to w astrologii dziedzina Merkurego. Planetę tę nazwano na cześć Merkurego albo Hermesa, rzymskiego i greckiego boga, patrona posłańców, heroldów, podróżników, kupców i... złodziei. Ludzie, którymi opiekuje się Merkury (zarówno bóg, jak i planeta), wyróżniają się inteligencją, sprytem, biegłością w mówieniu i pisaniu, a także nienasyconą potrzebą poznawania świata. Merkuremu (Hermesowi) podlegają także nauki hermetyczne, czyli wiedza tajemna. Imię Alicja niewątpliwie znajduje się we władzy Merkurego. Liczba imienia Alicja równa się jeden, co jest oznaką samodzielności, polegania na własnej inteligencji i na własnych siłach (taka właśnie jest Alicja z Krainy Czarów). Alicje są ciekawe świata i przede wszystkim wierzą własnemu doświadczeniu. Wszystkiego muszą spróbować, wszystko muszą same sprawdzić. Lotny umysł i wrodzona ciekawość nie pozwalają im zbyt długo spocząć w jednym miejscu. Zmieniają zainteresowania, lektury i znajomych. Są zamiłowanymi podróżniczkami, nie mają kłopotu z porozumieniem się w obcych językach i dogadają się nawet z Beduinem lub Pigmejem. Uwielbiają samotne wędrówki, gdyż wtedy najlepiej widzą świat. Prywatnym życiem Alicji rządzi rozsądek i racjonalizm. Dom urządzony jest prosto i wygodnie, bez zbędnych bibelotów, a sama jego pani woli nosić trampki niż buty na wysokim obcasie. W otoczeniu Alicji panuje porządek jak w laboratorium. Dzieci są wychowywane według najnowszych ustaleń psychologów. Alicje niczego i nikogo nie udają. Mówią to, co myślą. Jeżeli coś lub ktoś się im nie podoba, bez wahania mówią nie. A w swoim zawodzie Alicje bywają cenionymi specjalistkami. Imię to najlepiej służy znakom zodiaku, którym patronuje Merkury, a więc Pannie i Bliźniętom. Z powodu zainteresowania podróżami i dalekimi krajami odpowiednie jest też dla Wodników i Strzelców. Dobrze też oddaje niespokojną naturę Skorpiona i Barana. Alicja Lew będzie zawsze przekonana, że ma rację, zaś jako Waga będzie zadziwiać rozległością znajomości i kontaktów. W znaku Ryb imię to rozwinie szaloną fantazję, a pozostałym znakom (Byk, Rak i Koziorożec) doda obrotności.

Alles

Imię dla ogiera

Alojzy

Alpia

Aluzja

Imię mojej klaczy, oznacza nawiązanie do czegoś, z reguły łatwe do odszyfrowania przez odbiorcę wypowiedzi.

Amagon

imie powstalo na znak szybkiego zrebiaka Wenecji

Amanda

Amarentine

Amarantine – album, który Enya wydała w 2005 roku. Znajduje się na nim 12 ścieżek w tym tytułowy "Amarantine".

Lista utworów [edytuj]
"Less Than a Pearl" – 3:44
"Amarantine" – 3:13
"It's in the Rain" – 4:08
"If I Could Be Where You Are" – 4:01
"The River Sings" – 2:49¹
"Long Long Journey" – 3:17
"Sumiregusa (Wild Violet)" – 4:42
"Someone Said Goodbye" – 4:02
"A Moment Lost" – 3:08
"Drifting" – 4:12
"Amid the Falling Snow" – 3:38
"Water Shows the Hidden Heart" – 4:39

W 2006 roku Enya wydała specjalną świąteczną edycję swojego albumu pt. Amarantine – Special Christmas Edition zawierającą dwie kolędy w jej wykonaniu oraz dwa utwory skomponowane przez nią samą, do których słowa napisała Roma Ryan.
"Adeste Fideles" (a.k.a. "Oh Come All Ye Faithful") (trad.)
"The Magic of the Night" (muzyka: Enya, słowa: Roma Ryan)
"We Wish You a Merry Christmas" (trad.)
"Christmas Secrets" (muzyka: Enya, słowa: Roma Ryan)

Amazonka

Amber

Ambrozja

Ambrozja

Imię dla klaczy

Amelia

Imię dla klaczy gorącokrwistej.

Amica

Amigo

Amika

To imię tytułowego konia z serialu ''Amika''.

Amir

Amor

Amuk

Amulet

Anaka

Dla ogiera lub wałacha. :)

Anami

Anarchia

Anastazja

.....................:)

Anastazja

Imię dla klaczy

Angel

Imię dla ogiera

Angelo

Angus

Angus-te imię należało do konia z filmu ,,Merida Waleczna" ang.,,Brave"

Anielka

to idealne imie dla konia

Anioł

Antonio

Antygona

tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.

 

Antygona - księżniczka w mitologii greckiej. Pochodziła z tebańskiego rodu Labdakidów. Była córką króla Teb, Edypa i Jokasty (jego żony i matki) oraz siostrą Ismeny, Polinika (Polinejkesa) i Eteokla (Eteoklesa).

Anubis

w mitologii egipskiej bóg zmarłych, prowadzący ich dusze na sąd bogów, na którym był jednym z sędziów. Opiekun zmarłych i miejsca ich spoczynku. Strażnik cmentarzy, patron mumifikacji i balsamowania. Wyobrażany był jako czarne zwierzę podobne do psa lub człowiek z głową psa lub szakala.

Był uważany za syna Neftydy, siostry Izydy. Jego ojcem był Ozyrys. Tuż po przyjściu na świat Anubisa matka ukryła go w bagnach delty Nilu, chcąc go ochronić przed swoim małżonkiem Setem. Malca znalazła bogini Izyda, która wychowała go. Kiedy Ozyrys opuścił Egipt, by szerzyć nauki po świecie, Anubis towarzyszył mu w jego podróżach. Później, gdy Ozyrys został zabity przez Seta, Anubis zajął się pochówkiem; zawinął ciało Ozyrysa w płótna, tworząc w ten sposób pierwszą mumię. Dlatego też uchodził za twórcę rytuałów pogrzebowych i miał tytuł "Pana Zwojów Mumii". Istnieją także teksty, które twierdzą, że Neftyda była bezpłodna, czyli nie mogła być matką Anubisa.

Anubis

...

Apek

Inaczej Apejron. :)

Apokalipsa

Imię dla klaczy

Apollo

w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz. Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie.

Aqua

Aqua

Aqua to po łacińsku "woda"

Arabella

Ładnie

Aragog

Aragog (ok. 1940 – 20 kwietnia 1997) – ślepa akromantula "wielkości młodego słonia", pierwszy sprowadzony przez Hagrida pająk, fałszywie posądzony o bycie potworem z Komnaty Tajemnic. Po tym jak uciekł i ukrył się w Zakazanym Lesie, Hagrid sprowadził dla niego żonę, Mosag. Akromantule rozmnożyły się tworząc dużą kolonię.

Aragog zabraniał swojemu stadu atakować Hagrida, ale gdy Harry razem z Ronem przyszli do ich gniazda, przedstawiając się jako przyjaciele Hagrida, nie miał oporów przed wydaniem ich na żer swojemu stadu. W 6. części przygód czarodzieja zdechł, zaś na jego pogrzeb zorganizowany przez Hagrida Harry zaprosił profesora Slughorna (który zgodził się, ponieważ jad akromantuli jest bardzo cenny). Gdy Slughorn upił się, Harry wymusił na nim ujawnienie wspomnienia, wypełniając misję powierzoną przez Dumbledore'a.

Aragorn

Aragorn to postać literacka ze stworzonego przez J. R. R. Tolkiena Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. W filmowej trylogii Petera Jacksona, w rolę Aragorna wcielił się Viggo Mortensen.

Aramir

Aramis

Arana

Arao

Imię dla ogiera

Arczi

Arel

Ares

W mitologii greckiej bóg wojny, utożsamiany z rzymskim bogiem Marsem; syn Zeusa i Hery. W astronomii utożsamiany z Baranem. Jeden z dwunastu bogów olimpijskich. Wzbudzał powszechny strach, nawet wsród Olimpijczyków , jedynym, który się nie bał Aresa był Hades.

Argiel

Argo

Aria

Ariadna

Ariwa

Imię dla klaczy

Arizona

Arka

Arkadia

Starałam się wymyślić imię dla klaczy na a

Arko

Arli

Imię dla ogiera i klaczy.

Armada

Arman

Armando

Arno

Arod

Aron

Aronia

Arqus

Aruba

Arun

Arwena

Arwena, Arwen Undómiel, półelfka, córka półelfa Elronda i Celebríany, wnuczka Galadrieli i Celeborna. Fikcyjna postać ze Śródziemia - literackiego świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena.
W filmie pt. Władca Pierścieni (w reżyserii Petera Jacksona) nakręconego na podstawie powieści Tolkiena, zagrała ją Liv Tyler.

Arwena

:)

Askar

Astek

Imię dla ogiera. Umaszczenie i charakter: dowolne.

Asterix

Asterix jest Gallem zamieszkującym maleńką wioskę, jedyną część Gallii nie okupowaną przez legiony rzymskie za czasów Juliusza Cezara. Asterixowi w jego przygodach często towarzyszą przyjaciele: Obelix ze swym psem Idefixem oraz druid Panoramix.

Astma

To nic, że jest to nazwa od choroby. Dla mnie jest to znak przyjaźni i wierności wobec konia. Jest to dla mnie wróżba, ż ten koń będzie od ciebie i od twojej rodziny wyganiał duchy złe. To imię jest wyjątkowo krótkie i nie potrzeba jakiś skrótów. Moi zdaniem pasuje ono do konia maści białej, izabelowatej, tarantowatej orz innych maści jasnych. Nie pasuje do ciemnych odmian takich jak maść kara oraz kasztanowata.

Ata

Skrót do Beaty.

Ataman

Ataman

-

Atej

Atena

W mitologii greckiej bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Istnieje kilka mitów o pochodzeniu Ateny, według najbardziej znanego była ona córką Zeusa i Metis. Urodziła się wyskakując z głowy ojca, w pełnej zbroi. W późnej hellenistycznej opowieści ukarała Arachne zamieniając ją w pająka, gdyż ta przechwalała się swoimi umiejętnościami tkackimi. Stoczyła spór z Posejdonem o opiekę nad Attyką, który wygrała. Podarowała miastu drzewo oliwne, które jest źródłem bogactwa Attyki.

Atenie zbudowano w Atenach świątynię Partenon, której ruiny zachowały się do dziś. W świątyni znajdował się posąg Ateny dłuta Fidiasza, równie kosztowny jak posąg Zeusa Olimpijskiego, wykonany ze złota i kości słoniowej, wysoki na dwanaście metrów. Bogini stała opierając lewą rękę na tarczy, spod której wychylał się wąż, a w prawej dłoni trzymała boginię zwycięstwa Nike. Na głowie miała ozdobny hełm, ubrana była w długą szatę opadającą do stóp.

Atena

Jedna z greckich bogini

Atena

Jedna z greckich bogini

Aton

Atos

:)

Atum

Audi

Aveo

Avka

Awans

Awril

Axel

Azalia

rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Azja

Kontynent.

B

Betka Bolivia Bawaria Bonitacja Banilla Batuta Barbie Butelka Balon Bimber Baster Bastek Bahus Benefis Bartuś Belami Blami Bel Bistro Bolek Babona Bastylia Baszta Bandera Birma Baltona Barnikla Batalion Blansz Barka Barcis Baletnica Baryłka Biś Basia Batek Bastek Baskilla Benita Baka Bermud Błyskawica Bober Bekak Boletta

Babia

Baflo

Bahus

Bajka

Bakcyl

Balbina

Barbarossa

Ładnie<3

Bard

Celtycki poeta i pieśniarz, spotykany od XI do XVII wieku na dworach Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii.

Bardowie najdłużej przetrwali w Irlandii i Szkocji. Utwory przez nich wykonywane miały przeważnie formę ballady, opiewały bohaterskie i tragiczne wydarzenia, nawiązując do francuskich trubadurów i truwerów. W krajach bałtyckich wykonywali najczęściej utwory miłosne i legendy.

Współcześnie, mianem "bard" określa się wybitnego artystę, wykonującego własne, literacko i muzycznie dopracowane utwory z towarzyszeniem instrumentu – zwykle gitary.

Baron

Bars

Baskilla

Baton

Imię dla ogiera lub klaczy

Baton

Piękne imię dla koni którym nie dość jest jedzenia ;)

Baton

Imię dla ogiera/klaczy

Bazyli

Beela

Ponieważ, jest taka gazeta. Oraz słyszę takie nazwy, od koleżanek. Które jeżdżą na koniach.

Bej

Belg

Bella

Bella

Jeżeli to by była klacz arabska to Arabella ;)

Bella

Bella to imię dla klaczy. Oznacza piękna - nawiązując do urody wewnętrznej i zewnętrznej.

Bella

Imię dla klaczy

Bella Rock

bo tak

Bellisimo

Dla jakiegoś kucyka!

Beta

Betty

beza

bo tak

Bianka

Birma

Bisia

Taki bardzo miły konias.

Biwak

:)

Bizun

Black

To imię zaczerpnięte z Heartland'u

Black Boy

Idealne imie dla karego ogiera

Blue

Imię dla ogiera

Błysk

To imię dla koni jasnych maści.

Błysk

Imię które kojarzy mi się z światłem najlepsze dla jakiegoś Bułanego lub Kremowego konika

Błyskawica

Bohun

Bohun

.

Bojar

Bols

Imię dla ogiera

Bona

Bona Sforza d'Aragona (ur. 2 lutego 1494 r. w Vigevano, zm. 19 listopada 1557 r. w Bari) – od 1518 Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska, Księżna Rusi, Prus i Mazowsza etc., Księżna Bari i Rosano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy od roku 1524. Żona Zygmunta Starego, matka Zygmunta Augusta.

Borys

Brando

Branka

Brie

Brok

Bruklin

Imię dla ogiera

Bruno

Bryza

Brzoza

Burza

Burza

imie żeńskie

Burza

Imię dla energicznej klaczy.

C

Cincina Czarek Czardasz Czara Cesia Cekin Cyna Cwał Cwaniak Czarnula Czupryna Chap Cegiełka Caryca Car Czelesta Czelasta Czela Czaka Colia Chaber Clover Chimera Calipso Cent Chicago Champion Corvetta Casija Casino Czaka Czerwia Czerw Cera Cola Coka Colin

Caira

Czarnej klaczy arabskiej to imie

Calipso

Candy

słodycze

Capri

Celina

Jej naturę można porównać do rwącego potoku. Jest niezwykle dynamiczna i ruchliwa, ma na głowie sto spraw jednocześnie. Zazwyczaj rzadko którą doprowadza do końca, gdyż brakuje jej cierpliwości. Działa bardziej spontanicznie, niż analitycznie. Nie może usiedzieć w miejscu, musi się ciągle ruszać, tańczyć i śpiewać. Nieco brak jej stałości i równowagi, stąd napady gwałtownej, nawet nieuzasadnionej radości, po których przychodzi równie nieprzewidziane przygnębienie.

Cemi

Cenna

;]

Centia

:)

Champion

Imię dla ogiera

ciasteczko

ci-a-s-t-e-cz-k-o

Coco

Cuma

czar

bo tak

czort

Imię dla ogiera.

Ćma

Dla klaczy o ciemnej maści

D

Dania Dywiza Diler Dukat Durhan Drops Demon Diament Darwin Dekada Dekolt Dermika Data Dark Daka Dita Drab Draco Dragon Draka Dino Delwir

Dafne

Dagma

Daisy

Kaczka Daisy (ang. Daisy Duck) – postać fikcyjna z uniwersum Kaczora Donalda, będąca, podobnie jak Donald, antropomorficzną kaczką, stworzona przez Walta Disneya (wersja filmowa) i Carla Barksa (wersja komiksowa).

Dakota

Dalia

Danio

Imię dla ogiera o łagodnym charakterze i umaszczeniu gniadym lub skarogniadym.

Danon

Danza

Imię dla klaczy. Po włosku znaczy taniec.

Darga

Dark

Imię dla ogiera

Darma

Dash

Imię dla klaczy

Dedal

Defilada

imie dla klaczy

Delfin

imie dla ogiera

Delwir

Imię dla ogiera

Demeter

Grecka bogini urodzaju.

Derka

Derma

Diablo

Imię do ogiera

Diana

Diana

.

Diego

Dina

dina

bo tak

Diora

dla konia Kair

Bo to imię pochodzi od miasta Kair i mi się bardzo podoba

Dobrawa

:)

Dolar

Imię dla ogiera/klaczy

Dolietta

Skrót: Dotta, Docia. Najczęściej wykorzystywane dla klaczy fryzyjskich

Dolores

Dominika

Ten kto ma tak na imię jest bardzo głośny i trochę wkurzający jak coś się stanie niestety wpada w płacz

Dona

Dona

.

donna karan

imie dla klaczy

Doris

Imię dla klaczy

Dotta

...

Dragon

z ang. smok 

Dragon

Imię dla ogiera

Draka

Dravian

Imię dla ogiera

Driver

Drops

Drops

:)

Droza

Dunaj

Imię dla ogiera

Duster

Duszek

skrót od/lub Dobry duch jak kto chce.

Dym

:)

Dywizja

:)

Dyzio

E

Elf Euro Europa Etiuda Eskorta Eminencja Epitet Enobit Eldorado Epigraf Elegant Ekon Ekranizacja Eminem Erta Epilef Ela Era Eluziana Emilia Emanuela Edyta Ekierka Eukaliptus Ebul Emat Etna Ekra Eliot Ericson Erikson Eva Evan Elkantra

Edek

Efydra/Efedra

Egida

Wg mitologii greckiej, tarcza Zeusa wykuta przez Hefajstosa (wg innej wersji, zrobiona ze skóry kozy Amaltei). Była ona atrybutem boga nieba i piorunów. Dała (jeszcze wtedy młodemu) Zeusowi zwycięstwo nad złym ojcem Kronosem, który wcześniej pożarł jego rodzeństwo.

We współczesnym języku funkcjonuje związek frazeologiczny "pod egidą", który oznacza pod opieką, przewodnictwem, auspicjami, patronatem, (przest.) osłoną, puklerzem.

Egon

Egra

Ekierka

Eklerka

Moim zdaniem to bardzo fajne imię.Sama je wymyśliłam,a do tego nie mam zbytniego talentu...

Elana

Elfina

Elizja

Elsar

Supcio

Eman

Emerald

Imię dla ogiera

Emetyna

Emoga

Emos

Enoda

Entina

Według mnie imię bardzo pasujące do arabskiej klaczy...

Enya

Enya wł. Eithne Patricia Ní Bhraonáin, w upr. Enya Brennan (ur. 17 maja 1961 w Gweedore, Irlandia) instrumentalistka, kompozytorka i wokalistka irlandzka, grająca muzykę new age z elementami muzyki celtyckiej.

Enzo

Epona

Epona - jedno z najstarszych i najważniejszych bóstw celtyckich, jej imię powstało od celtyckiego słowa oznaczającego klacz. W sztuce, zazwyczaj, przedstawiana jako kobieta siedząca na koniu lub wiodącą dwa konie. Odziana bywa w długą szatę z rękawami i okrągłe nakrycie na głowie lub rodzaj zawoju. Czasami wyobrażano ją nago. Gdy występuje w postaci siedzącej trzyma, podobnie jak matrony, róg obfitości, owoce, dziecko u piersi lub dwoje dzieci u boku. Przedstawiana na koniu dzierży kwitnącą gałąź drzewa.

Epona należy do bóstw czczonych na całym obszarze osadnictwa celtyckiego. Najwięcej przedstawień tej bogini pochodzi z Galli, obszaru między Saoną a Loarą, zamieszkiwanego przez plemię Eduów. Zanim jej kult rozszeszył się na cały świat celtycki, była więc bóstwem plemiennym, lub jedną z lokalnych matron.

Mimo swego galijskiego pochodzenia wiele inskrypcji dedykowanych Eponie pochodzi z łaciny i (rzadziej) z greki i były one wykonywane nie tylko przez Celtów ale również przez Germanów, Rzymian i innych mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego. Jej święto przypadało na 18 grudnia, zgodnie z danymi z wiejskiego kalendarza z Guidizzolo we Włoszech. Część uczonych nie wyklucza, że Epona była przewodniczką dusz, prowadzącą zmarłych do krainy umarłych.
 

Kult Epony rozpowszechnił się w Cesarstwie Rzymskim głównie wśród pomocniczej kawalerii alae, a zwłaszcza wśród Cesarskiej Straży Konnej czy equites singulares augustii rekrutowanych w Galli, Dolnej Germanii i Panonii. Ich liczne modlitwy do Epony i innych bóstw celtyckich, rzymskich i germańskich znaleziono na Lateranie w Rzymie (1994).

Gigantyczny kredowy koń wykuty na wzgórzu w Uffington w południowej Anglii wydaje się mieć z nią jakiś związek, ale data powstania określana na 1400 p.n.e. sprawia że jest mało prawdopodobne.

Erigone

Imię dla ogiera/klaczy

Eros

w mitologii greckiej bóg miłości i namiętności seksualnej. Grał na lutni podobnie jak Apollo.

Istnieją różne wersje co do jego pochodzenia: miał być on pierwszym z bogów, rówieśnikiem Gai, którego obecność musiała być konieczna do zrodzenia się pozostałych bogów, lub też synem Afrodyty i Aresa oraz Hermesa. Przedstawiany był jako uskrzydlony piękny młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi w zakochanych, by ich ze sobą złączyć. W czasach późniejszych przedstawiany jako pulchne niemowlę z łukiem i strzałami. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Amor lub Kupidyn.

Erta

Imię dla klaczy

Ester

Estera

Etiuda

Etiuda – krótki utwór mający zwykle na celu doskonalenie stylu literackiego, gry aktorskiej, techniki malarskiej itp., choć w niektórych rodzajach sztuki (np. w muzyce) często etiudą nazywa się pełnowartościowe dzieło. Etiuda w muzyce jest utworem poprawiającym nasze walory techniczne, oraz jest ona dziełem popisowym.

Etna

czynny wulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom).

Euforia

Imię dla klaczy

Euita

Ever

Imię dla ogiera

Evita

Evita – amerykański film biograficzny z 1996 roku, będący ekranizacją musicalu Andrew Lloyd Webbera z 1977 roku. Film opowiada historię Evy (Evity) Perón, w której rolę wcieliła się Madonna.

ewa

ewa

F

Flaga Flats Flot Flots Figa Faranheit Fix Fliper Flips Famus Fraza Franek Flora Fauna Faza Fanta Fantazja Fabia Felicja Figlarz Fizyka Filia Fantagiro Famma Frazeologia Finezja Fantazja Figaro

Faber

Fago

Fakir

Falbala

Falbala – fikcyjna postać występująca w serii komiksów o przygodach Asteriksa. Piękna Galijka.

Kocha ją przyjaciel Asteriksa, Obeliks, lecz ona woli przystojnego wojownika Tragikomiksa. W komiksie Asteriks Legionista Tragikomiks zostaje uprowadzony i wcielony do rzymskiej armii. Obeliks przezwycięża swą zazdrość i wraz z Asteriksem rusza mu na ratunek. Pod koniec opowieści Falbala i Tragikomiks biorą ślub.

W aktorskiej adaptacji komiksu w rolę Falbali wcieliła się francuska modelka Laetitia Casta.

Fantazja

Imię dla klaczy

Faraon

Jedno z określeń władcy starożytnego Egiptu, używane przez Greków.

Farys

Faust

Fawor

Febus

Fela

Felix

Fellow

Po angielsku towarzysz, kolega.

Feniks

feniks

feniks to jest bardzo ładne imię!

Feroza

To imię dla klaczy

Feta

Fifi

Fifi, Mimi, Sisi. ;) Dla klaczy.

Figa

Figa

Imię dla klaczy

Figaro

Figaro

Dla ogiera.

Figaro

Imię dla ogiera

Figiel

Jak figiel to Figiel

Figlarz

Imię dla ogiera

Fikcja

Imię dla klaczy

Filip

Filly

Czyt.Fili Dla Klaczy konia i kuca, ogiera kuca

Filonek

Dla ogiera, wałacha

Fiona

Królewna Fiona - fikcyjna postać z cyklu pełnometrażowych filmów animowanych Shrek.

Fiona

Wygrała kiedyś wielkopolskie zawody.

Fire

Imię dla ogiera

Fiszer

Flasch

Imię dla ogiera

Flicka

Znaczy młoda, piękna.

Florino

Fajne imie dla gniadego ogiera

Focus

Freja

Frodo

Bohater literacki, główny bohater powieści J. R. R. Tolkiena Władca Pierścieni. Hobbit z Shire. Urodził się 22 września 2968 roku Trzeciej Ery, a odszedł ze Śródziemia 29 września 3021 roku Trzeciej Ery.

Froza

Fryza

.

Fuks

-

Funia

Furia

Imię dla klaczy

G

Glina Girlanda Genewa Garda Gacek Guliwer Geterburg Grom Gil Gif Grenada Grada Grad Groch Grosia German Germanka Gezesia Genesia Grzesiek Grek Gotowka Granit Gratis Grap Gras Grafika Granat Granulka Guzik Grzanka Grzałka Grosz Gwara Gafa Groteska Grot Giwera Golden Glock Gratulacja Granda Grobla Greta Gandzia Gigant Gryfin Gal Gabi Gracja Gniew Grando Gajzer Grawer

Gafa

Gaj

Imię dla ogiera

Gaja

Gaja, Kaja — imię żeńskie, pochodzące od postaci z mitologii greckiej, Ziemi-Matki (gr. Γαῖα – "Ziemia"), lub stanowiące żeński odpowiednik łacińskiego imienia Gajusz (Gaius), należącego do nielicznej grupy najstarszych imion rzymskich (imion właściwych, praenomen, por. Marek, Tyberiusz, Tytus, Aulus). Według różnych źródeł Gajusz ma bądź to niewyjaśnione pochodzenie[1], greckie lub etruskie[2], bądź to uznawane jest za oznaczające "cieszący (rodziców)", por. gaudeo — "cieszę się"[3] (zob. Gaudenty). Gaja oznaczałaby zatem "ciesząca rodziców". Na starożytność imienia Gajusz wskazuje jego pisownia. Tradycyjnie było ono oznaczane skrótem C., co pierwotnie oznaczało g, gdyż litera C pochodziła od greckiej Γ (zaś litera K oznaczała k). Litery te stosowano w ten sposób do roku 312 p.n.e., kiedy cenzor Appiusz Klaudiusz zmienił pisownię, wprowadzając literę G powstałą z przekształcenia C, a literze C nadał wartość k. Oznacza to, że pisownia imienia Gajusz utrwaliła się jeszcze przed reformą, co wskazuje na pochodzenie tego imienia sprzed IV wieku p.n.e.[3]. Odczytanie zapisu Caia jako Kaia, zamiast Gaia, dało początek znanej również w polszczyźnie obocznej formie imienia. Sentencja rzymskiej przysięgi małżeńskiej to: ubi tu, Caius, ibi ego, Caia — "gdzie ty, Gajuszu, tam i ja, Gaja".

Gala

Galen

Gall

Gamma

Garbus

Generał

-

Gismena

To mój ulubiony k0nias

Gladiator

wspaniały :)

Gordon

Graal

Gracja

Imię dla klaczy

Grafika

Imię dla klaczy która ma same grafiki

Grafis

Imię dla ogiera gorącokrwistego.

Grażyna

Jest kobietą fascynującą, eteryczną i tajemniczą. Potrafi odczytywać intencje innych ludzi. Z jednej strony przypomina zwiewną rusałkę znad litewskich łąk i jezior, z drugiej zaś jest praktyczną i gospodarną realistką, energiczną i aktywną. Ma ogromne możliwości rozwoju intelektualnego. Nie zawsze kieruje się zasadami logiki, ale dzięki dużej intuicji osiąga zamierzony cel. Ceni doskonałość i perfekcję we wszystkim. Potrafi być czuła i opiekuńcza, ma jednak ogromne skłonności do dominacji, co nie wszystkim się podoba. Czasami wykazuje brak poczucia rzeczywistości. Jest nadmiernie wrażliwa na piękno przyrody i los innych.

Gringer

Grom

Grom

to świetne imię dla karego konia.

grutka

bo tak

Guma

Jeździ na niej mój tata

Gustaw

gwiazda

bardzo ladne imie atkze wzmacnia konia jak spadajaca gwiazda albo zwykla tak ono moze mowic ze jest optymistyczna jak chodzi o blask gwiazdy I swiatlo ktore ja rozjasnia. to tez znaczy ze bedzie mocny I silny wiec bedzie swietnym koniem dla wielu osob.

Gwiazdka

Imię dla klaczy

H

Hera Helena Hestia Heca Horał Heros Himena Hipokryzja Hiperbloa Haszysz Heriona Harry Hades Hurka Hipis Honey Hippos Herakles Hermiona Histroria Herta Halka Halny

Hades

w mitologii greckiej oznacza zarówno państwo zmarłych, jak i boga-władcę tego podziemnego świata zmarłych.

Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych; nazywany był także Plutonem i pod tym imieniem występował w mitologii rzymskiej (łac. Pluto). Imię to nadane mu zostało ze względu na niezmierzone bogactwa świata podziemnego. Nazywano go także Agesandros (Ἀγήσανδρος – "prowadzący ludzi"). Hades był jednym z 12 bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach olimpijskich.

Hades był synem tytana Kronosa i Rei oraz bratem Zeusa, Posejdona, Demeter, Hestii i Hery. Uprowadził z ziemi Persefonę, córkę Demeter, która później została jego małżonką. Jego atrybutami były berło i klucze. Przy boku zawsze miał Cerbera – trójgłowego psa.

Hakara

Imię dla buntownika

Halla

Słynna klacz.Inaczej cudowna klacz

Hamfins

Dla ogiera,bądź wałacha.

Hamsun

Dla ogiera. :)

Haris

.

Harmider

Harpagon

Heban

Heksa

Imię konia(i nie wiem czemu po norwesku to czarownica?!)

Hektor

Hektor

-

Helga

Hera

Bogini małżeństwa

Hermes

Herod

Hestia

<3

Hidalgo

Dla pinto? Boskie. *-* Dla ogierka? Cud miód.

Hipis

:)

Hiszpan

Homer

Hortensja

Kwiatowe imię dla klaczy.

Horus

Horus – egipski bóg nieba, opiekun monarchii egipskiej. Panujący faraon utożsamiał się z nim i przyjmował jego imię. Czczony pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła zwieńczoną tarczą słoneczną oraz jako dziecko z palcem w ustach. Był synem Ozyrysa i Izydy lub Geba i Nut. Po śmierci Ozyrysa walczył (jako prawowity następca tronu) z Setem (bratem Ozyrysa) o tron faraona. Po kilku konkurencjach Rada Dwunastu Bogów przyznała władzę Horusowi.

Horus uosabiał cały Egipt. (Wraz z nim często przedstawiano Nechbet i Wadżet, które symbolizowały połączony Egipt Górny i Dolny oraz uosabiały Hathor.) Jego synami byli:
 -Hapi
 -Imset
 -Duamutef
 -Kebehsenuf

Hubert

Imię patrona jeździectwa. Osoby o tym imieniu kochają jazdę konną( czasami skrycie)

Hugo

I

Izys Izabella Ikra Indonezja Irokez Irys Ikar Iza Iskierka Ikaabana Instrument Ika Ida Issa Ikea Iglak Irmina Ikar Iva Ilona Iwo

Idea

Ikar

ikona

imie dla klaczy

Imbir

Imię dla ogiera

Inka

Intek

...

Irak

Imię dla ogiera

Irga

Iron

Irys

Isabella

Isa, Isabel, Bella

Iskra

Iskierka

Iskra

Zdrobnienie Iskierka. Raczej dla energicznej klaczy.

Iskra

Imię dla klaczy

Ister

italika

imie dla klaczy

Iwa

imie dla klaczy

Iwan

imie dla ogiera

Izi

Skrót od Izabela.

J

Jasmina Jas Jeremi Joe Juhas Jakacja Jamana Jermana Jeki Jasmina Jesień Jesienna mgła Jedyna Jesion Juwntur Jums Jesienny Jesienny deszcz Juhas Jawa Joka

Jaga

Imię dla klaczy

Jagoda

Jaki Taki

;)

Jala

Imię dla klaczy

Jamal

Imię jednego z koni mojej cioci

jarla

imie dla klaczy

Jarzębina

:)

Jasyr

Imię dla ogiera

Jaśmin

Jaśmina

Jowisz

Mój ulubiony hucuł tak się nazywa.

julia

jak romeo i julia poprostu fajne

Julia

lac.róża,piękny kwiat.Zdrobnienia:Julka,Jula,Julcia,Juleczka.

Julia

jest to często spotykane imię i bardzo ładnie brzmi :]

Juna

Jurand

Imię dla ogiera

JUSTYNA

JUSTYNA Iustus znaczyło po łacinie sprawiedliwy. Sprawiedliwość jest cnotą władców, królów. Do tej pory wraz z tym imieniem spływa na kobiety (a wcześniej na małe dziewczynki) rodzaj królewskiego splendoru. Małe Justynki i dorosłe Justyny mają w sobie coś z księżniczek. Liczba tego imienia wynosi trzy i potwierdza to, co wyżej powiedziano. Ludzie naznaczeni tą liczbą zwykle wyróżniają się na tle otoczenia, obdarzani są zaufaniem, szacunkiem i podziwem; oczekuje się od nich, że staną się kimś. Liczba ta przyciąga powodzenie; sprawia, że można liczyć na własne szczęście. Justyny niemal od urodzenia czują się kimś wyjątkowym. Tak właśnie postrzegają swoje miejsce w świecie: nie mają ochoty podporządkowywać się regułom, żyć tak, jak wszyscy; przeciwnie, szukają wyjątków, życzą sobie mieć specjalne prawa. Są indywidualistkami i same określają, co dla nich jest dobre. Nie ulegają modom i nie chodzą razem z tłumem. Poszukują tego, co rzadkie, egzotyczne i dziwne. Życie widzą jak jedną wielką przygodę. Swoich rodziców, narzeczonych, mężów zaskakują szalonymi pomysłami. Lubią zmiany, wędrują po świecie, chętnie zmieniają zawody, prace, miejsce zamieszkania. To niespokojne duchy, te Justyny! Przy tym żyją dla siebie, nie dla jakichś zewnętrznych ideałów. Nie zależy im na nagrodach ani na poklasku. Zdarza się, że są odkrywane i robią karierę, ale nie to jest w ich życiu najważniejsze. Najważniejsze jest dla nich to, aby być sobą. Justyny dobrze czują się we własnej skórze. Mimo zmian i niespokojnego trybu życia są zadowolone z siebie i właśnie to - bycie w zgodzie z samą sobą, jest dla nich najwyższą wartością. Znak, dla którego imię Justyna jest najbardziej odpowiednie, to żądny nowości indywidualista, Wodnik. Również dla znaku królów i księżniczek, Lwa, to imię jest bardzo właściwe. Dobrze też zgadza się z naturą Skorpiona, Bliźniąt i Ryb. Justyny ze znaku Wagi i Byka będą bardziej przedsiębiorcze i żywszego usposobienia niż typowe Wagi lub Byki. Można też zaryzykować to imię w przypadku dziewczynki ze znaku Barana lub Strzelca. Koziorożec, Panna lub Rak wolałyby pewnie nazywać się inaczej. Planetą, która patronuje Justynom, jest Uran, i jeżeli jego wpływy w horoskopie są silne, imię to z pewnością będzie odpowiednie.

Jutrzenka

Imię dla klaczy o jasnym umaszczeniu (siwym, cremello, jabłkowitym, kasztanowatym, bułanym i izabelowatym).

Juzefina

Imię dla klaczy

K

Kimono Kostaryka Kimberly Kutnia Kosa Klucz Karambol Karol Kongo Kary Karina Kara Kacha Kasia Klosz Kalosz Krater Kasablanca Kamillo Kaseta Komik Kreska Kres Kika Kiłka Komar Kate Kropelka Kociou Koniczyna Korsyka Kalipso Kaliope Klara Kora Kara Kingsize Karot Karino

Kair

Kaja

dla kucyków;D

Kajtek

Kajtek to imię dla kuca szetlandzkiego. Mój kucyk ma tak na imię.

Kaldera

Imię dla klaczy

Kalera

Imię dla klaczy

Kali

Kalia

Kalipso

Kalipso to imię dla klaczy o srokatym umaszczeniu.

Kalipso

Od tańca ,,kalipso''. :D Dla ogieeeerka

Kama

<3

kamil

imie mojego dziadka

Kania

:)

Kaprys

Kapuczino

Imię dla ogiera

Karamis

głównie dla pięknych koni :)

Karim

Imię dla ogiera.

Karina

Karino

Karino

Imię dla ogiera

Karmel

Jest to imię dla ogiera, który ma jedną z podanych umaszczeń: - bułana - cremello - kasztanowata

Karmelka

Dla klaczy! :3

Karmen

karna

imie dla klaczy

karo

karo po 1 to imię jest ładne i fajne po2mój koń ma tak na imię i po 3 to jest fajne imię

kasia

ulala

Kaszmir

Kasztanka

Imię dla klaczy

Kaśka

Katarzyna

Jest świadoma swojej inteligencji i pragnie, aby życie toczyło się wokół niej. Intencje ma na ogół szczere, lecz rzadko kiedy coś z tego wynika, gdyż wcześniej kilkakrotnie zdąży się obrazić. Łatwo traci zimną krew. Jest wyniosła i sprawia wrażenie osoby „w pretensjach”. Wprawdzie wydaje się dumna i pogardliwa, ale w rzeczywistości jest niespokojna i niepewna. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie, jej odczucia są najczęściej subiektywne. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter, ale jest pełna życia. Nie zawsze wystarcza jej chęci i cierpliwości, by doprowadzić rzecz do końca. Wówczas przybiera pozę obrażonej damy i wycofuje się z działania ze znudzoną miną. Zgryźliwe albo raniące uwagi padają wtedy z tych uroczych usteczek. Jej wybuchy gniewu zbijają z tropu i szokują, gdyż ich mniej czy bardziej uświadomionym celem jest ranienie i niszczenie. Sprawia wrażenie niezastąpionej.

Kefir

Można nadać to imię dla siwego lub białego konia :)

Kiara

Kiara to imię dla szybkiego konia.

Kingen

imię jest uroczyste i wspaniałe dla koni wymagających(ogierów) ponieważ king znaczy po angielsku król

Klara

ko ko

bo tak

Kobra

Kofeina

Dla odwaznych karych lub skarogniadych klaczy

Kokosanka

Kolfsun

Dla wałacha. *.*

Konor

Imię dla ogiera

Kora

Kora

(\_/) (*.*) Sweet<3

Kora

Imię dla klaczy

Kortina

Kortina to piękne imię które nosi jedna z klaczy w moim ośrodku rekreacji konnej

Kos

kremówka

bo tak

Kruszyna

Krym

Ksania

Cool

Książę

Kuba

Jest to imię takie podobne do czegoś obrzydzającego lecz są zdrobnienia np.Kubuś,Kubek,znam jednego Kubę którego jego ciocia woła na niego lisek bo jest bardzo sprytny i jest wredny ale go wszyscy lubią.Kuba to jest imię dla dzieci sprytnych,mądrych,utalentowanych i przede wszystkim dla takich dzieci co mają rację np.dla takiego co doradza,dla takiego co rozkazuje,dla takiego co jest mądry

L

Lakacja Laska Lokata Loteria Limba Libacja Latarnia Los Limbus Lepper Laik Lump Level Lakala Luna Lukrecja Liza Lotka Loteria Luba Lubawka Laguna Loreta Lawa Lawina Lukier Likier Luksus Lawenda Lord Lotar Lubczyk Lukas Lokana Liza Lukrecja Lakmin Liguster Liberal Lulka Luka Laik Laska Love Lizak Limonka Lukier Lusia Lucek Lucyper Lak Laminak Lasus Luiza Luizjana Lewada Lakara Lewus Lessi Lama Lucyna Likier Lola Lili Lolek Lubin Lublin

Laguna

Imię dla klaczy

Lalka

Lana

Layla

Imię dla klaczy

Legia

:)

Legolas

Fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Legolas to elf, który jako jeden z członków Drużyny Pierścienia stanął do walki z mrocznym Sauronem. Dzięki dalekosiężnemu wzrokowi, czułemu słuchowi oraz opanowanej przez niego sztuce łucznictwa stał się cennym towarzyszem wyprawy. W filmowej ekranizacji Władcy Pierścieni z początku XXI wieku Legolasa zagrał Orlando Bloom.

Leksus

lewada

imię dla klacz.

Lider

Lili

Tak miała na imię klacz mojej znajomej.

Lili

Imię dla klaczy

Loka

ładnie

Lolek

Lolololek! :D Dla ogierka, wałaszka. xd

Lora

:)

Lord

Lotos

Luba

Lucek

Luckey

(Laki)

Lucky

Lucky

*.*

Lucky

Imię dla ogiera

Lucyfer

Ludmiła

Miłująca ludzi

Luis

Imię dla spokojnego ogiera każdego umaszczenia.

Lukas

Imię dla ogiera bądź wałacha.

Luksja

Luksus

Lulek

Luna

Bardzo fajne imię dla klaczy

Luna

Imię dla klaczy

Lusia

:)

Lutek

Ładka

Imię dla klaczy

Łza

Imię dla klaczy o umaszczeniu siwym.

M

Metka Morfina Milka Mewa Mięta Megi Mosia Mirabelka Milusia Miłka Mucha Mistral Motyl Maliwa Morena Miss Malezja Markiz Mieszko Megane Matylda Miśka Mała Malec Mirabelka Mirka Mika Mickey Mikka Marszałek Mila Mondej Mistrzu Mak Mit Monsoon Menuet Morgan Matador Mykenos Malezja Melodia Melisa Milka Miód Mila

Maestro

Mafia

Imię dla klaczy

Magda,Magdalena

MAGDALENA Magdalena, a właściwie Maria Magdalena - tak nazywała się owa uczennica Jezusa, która pierwsza zobaczyła swego Mistrza w ogrodzie po tym, jak powstał z martwych. Pochodziła z miasteczka Magdala (co znaczy wieża) koło Nazaretu. Stąd się wziął jej przydomek, a potem imię - Magdalena, czyli z Magdali. Była z pewnością blisko związana z Jezusem. Z Galilei przywędrowała wraz z nim do Jerozolimy, gdzie była świadkiem Jego śmierci. Niektórzy sądzą (chociaż nie jest to w Biblii powiedziane), że ona właśnie było ową jawnogrzesznicą, której Jezus nie pozwolił zatłuc kamieniami. Istnieje też inna legenda, jakoby Maria z Magdali była... żoną Jezusa. Wiele różnych opowieści, bardziej romantycznych niż prawdziwych, wiąże się z tą postacią. Liczba imienia Magdalena równa jest dziewięć. Dziewiątka oznacza ludzi, którzy potrafią iść za głosem swojego serca, zdolni są do poświęceń na rzecz szczytnych celów, do niesienia innym pomocy i tworzenia natchnionych dzieł. A wśród imion dziewiątek imię Magdalena, podobnie jak Maria, związane jest z potęgą uczuć, zdolnością do wielkich namiętności i wielkiego oddania. Magdaleny są wrażliwe i wyczulone na subtelne sygnały, których większość ludzi po prostu nie dostrzega. Jednocześnie jednak nie ulegają złudzeniom, mają dar jasnego widzenia rzeczywistości oraz - rzadko idzie to w parze - niewątpliwy życiowy spryt. Kobiety o tym imieniu dążą do tego, żeby poznać życie w całej pełni; pociągają je zarówno rzeczy idealne, jak poezja, sztuka i filozofia, jak i sprawy świata tego - rywalizacja, pieniądze i seks. Oddają się jednemu i drugiemu, nie dzieląc swojego życia na osobne szufladki. Uroda Magdalen polega głównie na witalności. Zdarza się, ze silnie działają na mężczyzn, choć wcale nie są pięknościami z okładki. Małżeństwo i dom raczej nie są dla Magdalen celem samym w sobie. Ich celem jest życie na wysokich obrotach. Uwaga, panowie! Tym kobietom trzeba umieć sprostać! Znakiem zodiaku, który najlepiej współgra z imieniem Magdalena, jest Skorpion. Tuz za nim idą Ryby, szczególnie urodzone w drugiej połowie marca. Dobrze też z tym imieniem będą się czuły takie ruchliwe i dynamiczne znaki, jak Lew, Wodnik i Baran. Bliźnięta i Strzelce pod wpływem tego imienia mogą chcieć w życiu zbyt wiele rzeczy jednocześnie. Dla spokojnych Koziorożców, Byków, Raków, a zwłaszcza dla Panien, to imię jest mniej odpowiednie.

Magik

Magnat

.

Magnum

Maja

Imię mitologiczne, pochodzenia greckiego lub łacińskiego. Wywodzi się od imienia nimfy, matki Hermesa albo od rzymskiej bogini przyrody, której imieniem nazwano miesiąc maj. Stosowane także jako zdrobnienie imienia Maria. W innych językach również istnieją imiona o identycznym brzmieniu, np. japońskie (Maya) czy arabskie (Maya).

Majka

Major

Major

:)

Makler

Dla kucysia

Maksymilian

Bardzo filozofię. Jest mało lubiany i często przezywany

Malaga

Malena

Malina

Maliś

Zdrobnienie od Malik xd

Mallila

Dla klaczy

Malwa

Skrót od Malwiny.

Malwina

Dla klaczy. xD

Manifo

Imię dla ogiera

Manuel

Imię które brzmi jakby było z czasów Jezusa ^o^

Marcel

Maria

W czasach Jezusa imię Maria było bardzo popularne wśród dziewcząt żydowskich. Na pewno nie było czymś nowym w Izraelu. To, że Maria nosiła imię, które niczym nie wywyższało Jej wśród innych kobiet, niektórzy postrzegają jako przykład pokory Matki Bożej. Trzeba wspomnieć, że nosiła to imię chociażby siostra Mojżesza i Aarona.

Marita

Marita to jest nie polskie imie lecz jest w Polsce spotykane są też podobne np.Marika,Mar

Markiza

Imię dla klaczy

Mars

:)

Marta

Dzisiaj będziesz mieć szczęście i będziesz zadowolona przez 2 tygodnie i wszystko się ułoży z koleżankami.

Martyna

To kobieta, która jest w stanie zadziwić otoczenie. W niewieściej sylwetce ukryte są męskie cechy charakteru, z których ich właścicielka potrafi zrobić użytek. Doprowadzi do końca najbardziej tajemne projekty. Odznacza się wewnętrzną siłą, konsekwencją i zdecydowaniem w działaniu. W dążeniu do celu pomaga jej znakomite zdrowie i pewność siebie. Od dzieciństwa bardzo silna. Szuka samookreślenia raczej poprzez działanie niż słowa. Posiada męską umiejętność rządzenia. Jest obiektywna, pewna siebie. Musi mieć wokół siebie osoby równie zdecydowane, w przeciwnym razie weźmie w swe ręce los swój i swojej rodziny! Jej ambicje przekraczają niekiedy możliwości. Zarówno w pracy, jak i w towarzystwie nie schodzi poniżej pewnej klasy. Potrafi być doskonałą artystką i szefową. Łatwo wybucha. Ale wykorzystuje te wybuchy, by wyrównać rachunki. Jest bardzo przekorna, lubi mówić „nie”, sprzeczać się i upierać. Co postanowi, to zrobi. Dobrze radzi sobie w interesach. W każdym przypadku potrafi owinąć sobie innych wokół palca. Ma w sobie coś tajemniczego, co sprawia, że otoczenie zadaje sobie tysiąc pytań co do jej osobowości. Zdarza się, że moralność podąża u niej za działaniem. Jeśli wyda jej się to użyteczne, może nawet zmienić wyznanie. Potrafi przy tym być niezrównaną panią domu, umie sprawić, by goście dobrze się bawili, potrafi również w inteligentny sposób wykorzystać znajomości dla swych interesów, gdyż ma dużo ambicji.

Mefisto

z książki Heartland

Megan

.

Melodia

Imię dla klaczy

Merlin

Imię dla ogiera

Mesio

Mgiełka

Midas

Midas jest bohaterem wielu legend, mitów i anegdot. W mitach przypisywano mu wyjątkową głupotę. Jedna z opowieści opisuje, jak poratował zabłąkanego Sylena z orszaku Dionizosa zmierzającego do Indii. W nagrodę Dionizos obiecał spełnić jedno życzenie króla. Władca poprosił, aby każda rzecz, której dotknie, zamieniała się w złoto. Szybko jednak Midas zorientował się, że grozi mu śmierć głodowa – chleb i wino również zamieniało się w złoto. Przerażony wybłagał od Dionizosa utratę daru, musiał tylko umyć głowę i dłonie w wodach rzeki Paktol, która od tej pory stała się złotonośna.

Midas według innego mitu był także sędzią w zawodach muzycznych między Apollem i Marsjaszem (lub Panem). Ponieważ uznał, iż to Marsjasz grał piękniej, bóg ukarał go oślimi uszami. Od tej pory nieszczęsny król zawsze nosił turban, aby uchronić się od ośmieszenia. O jego sekrecie wiedział jedynie nadworny fryzjer, ale Midas zabronił mu wyjawiać go pod karą śmierci. Sługa nie mógł jednak wytrzymać, chciał się komuś zwierzyć. Udał się więc nad morze, wykopał w piasku niewielki dół i krzyknął: "Król Midas ma ośle uszy!" Zasypał dół i odszedł uspokojony. Po pewnym czasie na miejscu dołu wyrosła kępa trzcin. Gdy powiał wiatr trzciny szemrały: "Król Midas ma ośle uszy!". Doprowadziło to do tego, że cały kraj dowiedział się wkrótce o wstydliwej tajemnicy władcy.

mientus

bo tak

Mieszko

Mikra

W zmiękczeniu Mikrucha ;*

Mimi

Imię dla klaczy

Mimika

:)

Mist

Imię dla ogiera/klaczy

Mistral

Imię dla ogiera

Molly

Imię dla klaczy

Mona

Morfeusz

W mitologii greckiej bóg marzeń sennych. Postać o wielkiej mądrości. Jego ojcem był Hypnos, bóg snu, stryjem Tanatos, bóg śmierci, posłaniec Hadesu, zaś braćmi – Ikelos (Fobetor) oraz Fantasos.

Morfeusz miał zdolność przybierania dowolnej postaci i ukazywania się w snach jako osoba ukochana.
Postać Morfeusza pojawia się w Metamorfozach Owidiusza.

Mousun

Imię dla ogiera

Mucio

Mustang

Mustang

szybki i silny koń

N

Nesta Nutka Nubia Numbia Nikotyna Nutria Nibylandia Nefryt Neron Nero Nepal Nosek Nitryl Nektar Neretwa Nerissa Niwa Nekra Nika Newa Nerwus Nerw Nefertete Nikuś Naklejka Nulka Nawrot Norbi Narnia Nimfa Nitka Nikita Neon Neska Nauron Nala Nazir Neon Narni Nimfa Nadzieja Nubia Nitro Neo Negatyw Nissan

Nala

Nana

Narcyz

Natalia

Nie ma najłatwiejszego charakteru, gdy coś idzie nie po jej myśli, „zwija się w kłębek i wystawia kolce”. Została stworzona do odgrywania znacznej roli w życiu. Ma duże ambicje i nie mniejsze możliwości. To materialistka, lubi pieniądze i zaszczyty, ma też wyraźną skłonność do intryg. Nie ulega wpływom. Zachowuje jasny i logiczny umysł oraz zimną krew. Gdy coś postanowi, nie tylko trudno, ale i niebezpiecznie namawiać ją do zmiany decyzji.

Natka

Nel

bohaterka powieści Henryka Sienkiewicza - W Pustyni i w Puszczy.

Nemo

Neo

Neptun

Neron

Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus, po adopcji przez Klaudiusza Tiberius Claudius Nero Caesar Drusus Germanicus, ur. 15 grudnia 37 w Ancjum, zm. 9 czerwca 68 w Rzymie) - cesarz rzymski w latach 54-68, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, późniejszej żony cesarza Klaudiusza.

Nestor

Nevil

Night

Imię dla ogiera

Nike

Grecka bogini i uosobienie zwyciestwa

Nina

Nirwana

Imię dla klaczy

Noc

Imię dla czarnej klaczy.

Nomen

Nora

Nora

Imię dla klaczy

Nugat

Nuria

Nutka

O

Oktavia Okruszek Ohama Oktavian Opus Odpust Orenżada Olek Orfimiusz Orad Obama Okruszek Oscar Oskar Ok Orawa

Obłuda

Odeon

Odys

Odyseusz

Bohater Odysei Homera. Legendarny król Itaki, syn herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei. Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w Wojnie Trojańskiej, autorem podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę – konia trojańskiego. W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód. Tułał się przez 10 lat po morzach i oceanach, zanim wrócił do swej żony Penelopy. Obok Heraklesa i Tezeusza jest najbardziej znanym bohaterem greckich mitów i legend. Synem Odyseusza był Telemach.

Oktawa

Interwał prosty zawarty między ośmioma kolejnymi stopniami skali muzycznej. W szeregu zasadniczym naturalnie występuje oktawa czysta. Zastosowanie znaków chromatycznych pozwala zmienić jej rozmiar.

ola

ola i gry pl

Olga

To typ wojowniczej amazonki. Stoi twardo na ziemi. Nie wypuszcza łatwo tego, co trzyma pazurami, i nieostrożnością byłoby wyrywać jej zdobycz. Przeciwności losu jej nie załamują, a raczej mobilizują do działania. Na co dzień przyjmuje pozę niezależności i dużej pewności siebie.

Oli

Imię dla ogiera

Oliwia

Oliwia

Imię jest to Angielskie. Osoby, które mają tak na imię są wesołe i żyją pełnią życia. Lecz gdy trafi im się coś złego nie potrafią podnieść się z dna.

Oliwia

Oliwia – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, etymologicznie związane z pospolitym wyrazem oliva, 'drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka'[1]. Znane już w starożytności[2]. Istnieją dwie patronki tego imienia w Kościele katolickim, jednak ich właściwe brzmienie imienia nie jest pewne – w przypadku jednego z nich Oliwia występuje przemiennie z Oliwą, w innym – z Libią (Libą)[3] na skutek późnołacińskiej wymowy Olibia[1]. Niektóre źródła[4] wskazują, że jest to imię pochodzenia literackiego, wymyślone przez Williama Szekspira na potrzeby komedii "Wieczór Trzech Króli, lub co chcecie". Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom w Polsce, Oliwia w 2012 zajmowała 7. miejsce w grupie imion żeńskich[5]. Męskim odpowiednikiem jest Oliwiusz, ale nie Oliwer (Oliwier)[6]. Oliwia imieniny obchodzi 5 marca i 15 czerwca.

Omar

Omega

Imię dla klaczy

Ontario

Imię dla srokatego ogiera o ognistym temperamencie i wielkiej odwadze.

Opal

Imię dla klaczy

Orbit

Imię dla ogiera

Orfeusz

W mitologii greckiej to syn boga Apollina i muzy Kaliope. Pochodził z Tracji. Wymienia się go niekiedy jako władcę jednego z ludów tej górzystej krainy. Uważany za największego śpiewaka, muzyka i poetę greckiego. Wtórował on swej pieśni grą na lirze lub kitarze, którą ulepszył, powiększając liczbę jej strun z siedmiu do dziewięciu.

Mity wspominają o cudownym oddziaływaniu śpiewu Orfeusza. Jego muzyka oddziaływała nie tylko na ludzi: mogła ona uśmierzać huczące fale morza i sprawiała, że ku śpiewakowi pochylały się drzewa, a dzikie bestie szły za nim łagodne jak baranki.

Orfeusz jest również uważany za twórcę orfizmu, mistycznego nurtu religijnego, którego głównym elementem była wiara w wędrówkę dusz, czyli metempsychozę.

Orinoko

rzeka w Ameryce Południowej w Wenezueli, a także na krótkim odcinku rzeka graniczna z Kolumbią.

Długość: 2160 km, żeglowna na długości 1500 km
Powierzchnia dorzecza: 960 tys. km²

Wypływa z gór południowej Wenezueli (Sierra Parima) i zatacza wielkie półkole wokół Wyżyny Gujańskiej, uchodząc deltą do Atlantyku naprzeciw Trynidadu. Środkowa część wylewa w porze deszczowej tworząc jedne z największych bagien na świecie i zróżnicowanych ekoregionów na Ziemi - Llanos. W porze deszczowej Orinoko przelewa się poprzez rzeki Casiquiare i Rio Negro do Amazonki.

Ważniejsze dopływy:
lewobrzeżne
Guaviare
Meta
Apure
prawobrzeżne
Ventuari
Caura
Caroni

Wyżynne tereny są obfite w tepui. Z jednego z nich spada najwyższy wodospad na świecie Salto del Angel.

 

O rzece Orinoko śpiewała w swojej piosence Enya o tytule Orinoco Flow, który pozwolił zadebiutować artystce w muzyce. Umieściła go na swoim pierwszym solowym albumie zatytułowanym Watermark.

Orion

1.) W mitologii greckiej piękny, dzielny myśliwy beocki o wielkiej sile, olbrzym o niezwykłej urodzie, syn Posejdona i Euriale (jedna z trzech sióstr Gorgon) lub Hyrieusa z Boecji, mąż Siole strąconej do Tartaru przez Herę. Został oślepiony przez króla Ojnopiona (Oenopiona) za to, że chciał poślubić (lub wg innej wersji - znieważyć) jego córkę Merope. Wzrok odzyskał dzięki promieniom słonecznym. Zakochana w Orionie bogini Eos przeniosła go na Delos, gdzie zginął od ukąszenia wielkiego Skorpiona nasłanego przez boginię łowów Artemidę za próbę jej zgwałcenia (wg innej wersji obraził boginię i zginął od jej strzał). Prześladował śliczne nimfy Plejady (zwiastunki dobrej pogody) i Hiady (zwiastujące złą pogodę) tak długo, aż uprosiły Zeusa, by je przemienił w jakieś zwierzęta. Zeus uczynił zadość ich prośbie i zamienił je w gołębie, a później w skupisko gwiazd na niebie, zwane dziś Plejadami. Wszystkie te siostrzane gwiazdy leżą w obszarze gwiazdozbioru Byka.

Orion wprawdzie zmarł, ale przeniesiony przez bogów między gwiazdy Orion wraz z psem Syriuszem i ze Skorpionem, atakującym jego piętę.

W sztuce przedstawiany jest jako myśliwy z tarczą w jednej ręce, maczugą w drugiej i mieczem przy pasie. Na nieboskłonie broni się przed szarżującym Bykiem. Mit o Orionie inspirował przez wieki artystów; stał się tematem utworów poetyckich, muzycznych (opery — m.in. P.F. Cavallego) i dzieł plastycznych.

 

---

 

2.) Konstelacja położona w obszarze równika niebieskiego, w szerokości geograficznej Polski widoczna od października do marca. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów nieba zimowego, łatwym do odnalezienia i zidentyfikowania. Zawiera wiele ciekawych obiektów.

Trzy ułożone w jednej linii jasne gwiazdy, tzw. Pas Oriona wskazują Syriusza na południowym wschodzie i Aldebarana na północnym zachodzie. Są to δ (Mintaka); ε (Alnilam); i ζ Ori (Alnitak).

Najjaśniejszą gwiazdą jest Rigel (β Orionis, 0,12 wielkości gwiazdowych), druga co do jasności to Betelgeuse (α Orionis, jasność zmienna od 0,4 do 1,3 wielkości gwiazdowych), Bellatrix (γ Orionis, jasność 1,64 wielkości gwiazdowych). Oprócz jasnych gwiazd Orion zawiera również bardzo jasne mgławice, w tym widoczną gołym okiem Wielką Mgławicę Oriona (numery w katalogu Messiera M42 i M43). Znajduje się ona wokół gwiazd θ, ι i 42 Ori. Tuż pod pasem Oriona znajduje się mgławica Koński Łeb (IC 434). Mgławice te wraz z jeszcze innymi tworzą Obłok Molekularny w Orionie.

 

 

Orka

Orla

:)

Orlando

Oskar

Ósemka

W mojej szkółce jeździeckiej jest klacz, która ma gwiazdkę nieregularną gdzie są dwie duże plamy jej maści i to przypomina ósemkę.

P

Peska Puch Puszka Prawica Proxa Proch Proszek Pyś Pysiek Punia Puk Pimkie Pikuś Pomponik Petycja Porażka Pora Poranna Zorza Pestka Pokusa Puma Parys Pandora Patent Paliwo Pakistan Portek Preta Poganin Pilot Pawilon Pawlin Pikador Pokora

P

Primero - imię mojego ukochanego, gniadego wałacha, którego już nigdy nie zobaczę =-[

Pacek

Paladin

Imię dla ogiera, który spełnia poniższe warunki: - JEST ODWAŻNY - UWIELBIA DŁUGIE PRZEJAŻDŻKI - MA UMASZCZENIE JASNE LUB CIEMNIEJSZE (SIWEK, ALBINOS, MYSZATY).

Panda

Panda

:)

Pandora

W mitologii greckiej to pierwsza kobieta na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł bogom ogień z Olimpu. Matka Pyrry.
Na rozkaz Zeusa Hefajstos ulepił z gliny pierwszą kobietę, którą charyty i hory pięknie przyodziały. Atena nauczyła ją prac domowych, Afrodyta obdarowała urodą, a Hermes podzielił się z nią swoimi cechami charakteru: kłamstwem, fałszem i pochlebstwem, i zaprowadził do Epimeteusza, który pojął ją za żonę wbrew ostrzeżeniom swojego brata, Prometeusza.

W posagu Pandora otrzymała szczelnie zamkniętą glinianą beczkę, którą Epimeteusz i Pandora z ciekawości otworzyli. Znajdowały się w niej wszelkie nieszczęścia, które rozeszły się na cały świat. Na dnie puszki była jednak, zgodnie z wolą Zeusa, nadzieja. Według innej wersji mitu to Pandora ją otworzyła z ciekawości, gdy Epimeteusza nie było w domu; nieszczęścia uleciały, nadzieja zaś została uwięziona, gdyż Pandora zatrzasnęła wieko.

Trzecia wersja podaje, iż puszka (dar dla Epimeteusza od Zeusa) zawierała wszelkiego rodzaju dobro; Pandora, niebacznie otwarłszy wieko, pozwoliła by zawartość - uleciawszy - powróciła do siedziby bogów; ludziom pozostała tylko nadzieja.

Puszka Pandory to symbol nieszczęść, czegoś, co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności, źródło niekończących się smutków i kłopotów.

Motyw Pandory został wykorzystany w malarstwie m. in. przez: P. P. Rubensa, D. G. Rossetti, Petera von Corneliusa, Julesa J. Lefebvre'a i innych; w literaturze m. in. przez:Ch. M. Wielanda, H. W. Longfellowa, J. W. von Goethego - Pandoras Wiederkunft.

Paola

Parys

Według greckiej mitologii był synem króla Troi Priama, bratem Hektora, Deifoba i Kasandry, ukochanym królowej Sparty Heleny.

Na kilka dni przed urodzeniem chłopca, jego matka, Hekabe miała sen, że wyda na świat pochodnię, od której spłonie miasto. Wróżbici przepowiedzieli, że Parys będzie przyczyną upadku Troi. Został więc oddany pasterzowi Angelosowi, aby ten porzucił chłopca w górach. Angelos jednak nadał chłopcu imię Parys i wychował razem ze swoimi dziećmi. Gdy Parys dorósł, Priam i Hekabe, nie wiedząc nic o królewskim pochodzeniu młodzieńca, przyjęli go do swego domu i ożenili z Ojnone. Poznał go dopiero brat Deifobos.

Z polecenia Zeusa Parys rozstrzygnął spór między Herą, Afrodytą i Ateną powstały na weselu Tetydy o to, która z nich jest najpiękniejsza. W zamian za obietnicę pomocy w zdobyciu najpiękniejszej kobiety na ziemi, Parys przyznał złote jabłko Afrodycie. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą bogini pomogła mu w uprowadzeniu Heleny, żony Menelaosa. Porwanie królowej Sparty stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny trojańskiej.

W trakcie oblężenia Troi mieszkańcy miasta obwiniali Parysa o sprowadzenie nieszczęścia oraz oskarżali o tchórzostwo i brak męstwa. Jednak to właśnie Parys, z pomocą Apollina, zabił, siejącego postrach wśród Trojan, Achillesa. Zatruta strzała wypuszczona z łuku Parysa ugodziła herosa w piętę powodując jego śmierć.

Raniony przez Filokteta udał się w góry Ida, do swojej żony, Ojnone, gdyż tylko ona, według przepowiedni, mogła uleczyć Parysa. Urażona zdradą odmówiła jednak pomocy. Parys powrócił do Troi i wkrótce potem zmarł. Jednak po niedługim czasie Ojnone miała wyrzuty sumienia i powróciła do Parysa, nie zastawszy go przy życiu popełniła samobójstwo z rozpaczy. Helena wyszła za mąż za Deifobosa, a po upadku Troi - wróciła do Menelaosa.

Parys

Imię dla ogiera

Pasja

Imię dla klaczy

PAULINA

PAULINA Paulina to żeńska odmiana imienia Paweł, czyli po łacinie Paulus (mały). Znane są też inne pochodzące od niego kobiece imiona: Paula, Paola, Pola. Jest regułą, że jeżeli tworzy się żeńskie imię od męskiego, to zwiastuje ono zupełnie różny charakter niż męski pierwowzór. Tak też jest z Pawłem i Pauliną. Paweł to imię dla ludzi samodzielnych, a nawet samowolnych, upartych i niedających się zmienić. Ale Paweł jest numerologiczną piątką, natomiast Paulina to siódemka, a to już inna jakość. Zgodnie z właściwościami tej liczby Pauliny mają charakter refleksyjny, skłonne są do zadumy, do zagłębiania w sobie, a ich życie wewnętrzne zwykle bogatsze jest od zewnętrznej kariery. Jako dzieci są spokojne i grzeczne, ale wolą siedzieć w kąciku nad swoimi sprawami niż dokazywać w gronie rówieśników. W dorosłym życiu też raczej nie ściągają na siebie uwagi publiczności i wolą zajmować się rzeczami, które powstają w ciszy niż jakąś hałaśliwą, rynkową działalnością. Działają metodą małych kroków; są jak ta cicha woda, która brzegi rwie. Zwykle dobrze znają swój cel i nie rozpraszają sił na błądzenie i pomyłki. Jak wszystkie numerologiczne siódemki są obdarzone dobrą intuicją. Żyją bez pośpiechu i bez zbędnych szaleństw. Starają się wokół siebie i swojego miejsca na świecie zachować spokój, porządek i zdrowe reguły. Wiele z nich osiąga profesjonalną biegłość w zawodach wymagający wiedzy i doświadczenia. Paulina to imię przede wszystkim dla Panny oraz dla innych znaków obdarzonych starannością i umiarem - czyli dla Raka, Koziorożca, Wodnika, Ryb, Wagi. Spokojnie możemy też tak nazwać dziewczynkę ze znaku Byka. Dla Skorpiona i Bliźniąt imię to może okazać się już zbyt mało dynamiczne, a na pewno jest takie dla znaków ognistych: Barana, Strzelca i Lwa.

Pazzia

Dla klaczki

Pedro

Pedroza

:)

Pegaz

:)

Pegi

Imię dla klaczy

Pepper

Imię dla klaczy

Perfect Player

Idealny Gracz

Persefona

W mitologii greckiej małżonka Hadesa, władczyni świata podziemnego i opiekunka dusz zmarłych. Była córką Demeter i Zeusa.

Za zgodą ojca została porwana przez Hadesa, gdy wraz z towarzyszkami bawiła się na łące. Kiedy próbowała zerwać piękny kwiat, ziemia rozwarła się i pojawił się Hades w złotym rydwanie, uprowadzając ją do swego królestwa. Zrozpaczona Demeter przez dziewięć dni i nocy poszukiwała córki, aż w końcu poruszony jej cierpieniem Helios wyznał bogini prawdę. Rozzłoszczona Demeter opuściła Olimp i zabrała ziemi płodność. Zaniepokojony losem głodujących ludzi Zeus zgodził się zwrócić Demeter córkę, pod warunkiem że podczas pobytu w podziemiach nic nie spożyła. Świadom podstępu Hades poczęstował Persefonę przed odejściem owocem granatu. Ostatecznie Zeus zadecydował, że Persefona dziewięć miesięcy będzie spędzała z matką, zaś trzy z mężem. Gdy Persefona powracała do matki nastawała wiosna, gdy wracała pod ziemię rozpoczynał się okres zimy. Jako pierwszy mit o porwaniu Persefony przytoczył Hezjod.

Persefona zakochała się w młodym Adonisie i nie chciała zwrócić go Afrodycie. Ostatecznie wyrokiem Zeusa Adonis spędzał wraz z Persefoną trzecią część roku.

Kult Persefony i Demeter był podstawą misteriów eleuzyjskich, w Atenach obchodzono na jej cześć misteria w okresie Antesteriów. Świątynie Persefony znajdowały się w Koryncie, Megarze, Sparcie, Lokroj i w południowej Italii. Przedstawiana była jako groźna, zasiadająca u boku męża władczyni podziemii, z pochodnią lub makiem w ręku.

Kult Persefony rozbudowali orficy. Bezdzietnemu w klasycznej wersji mitu związkowi Hadesa i Persefony przypisano jako córki Erynie, zaś sama Persefona ze związku z Zeusem miała urodzić Zagreusa.

W mitologii rzymskiej Persefonę utożsamiono z Prozerpiną.

Perseusz

1. Heros w mitologii greckiej, syn księżniczki Danae i Zeusa, mąż Andromedy, pogromca Meduzy. Bogowie po śmierci przemienili go w gwiazdozbiór Perseusza.

Urodził się w Argolidzie. Panujący tam jego dziadek Akrizjos, dowiedział się z przepowiedni, że zabije go jego przyszły wnuk, wobec tego uwięził on córkę, aby nie mogła począć dziecka. Gdy Zeus spadł na Danae złotym deszczem, ojciec dziewczyny zamknął córkę wraz z wnukiem w skrzyni i wrzucił do morza.

Skrzynia została wyrzucona na brzeg wyspy Serifos, gdzie Danae zaopiekował się Diktys, brat władcy tej ziemi - króla Polidektesa. Na wyspie tej dorastał młody heros. Z czasem Polidektes zakochał się w Danae, ale bez wzajemności, a przeszkodę w swych związkach z Danae widział właśnie w Perseuszu. Aby pozbyć się kłopotliwego podrostka, Polidektes namówił go do pozornie skazanej na klęskę wyprawy po głowę Meduzy.

Chłopiec cieszył się jednak przychylnością Ateny i Hermesa. Pod ich opieką dotarł do Graj, gdzie otrzymał rady jak pokonać Gorgonę. Otrzymał również podarki: nimfy dały mu skrzydlate sandały, Hades torbę i hełm czyniące go niewidzialnym, a Hermes stalowy sierp. Patrząc na Meduzę przez odbicie w wypolerowanej tarczy (bezpośrednie spojrzenie w jej oblicze groziło śmiercią) zdołał ściąć jej głowę i schować ją do torby. Hełm zaś uczynił go niewidzialnym i wraz ze skrzydlatymi sandałami umożliwił mu ucieczkę przed ścigającymi go siostrami Meduzy. W drodze powrotnej, przelatując nad Etiopią, uratował przy użyciu głowy Meduzy (która zachowała moc zmieniania innych w kamień) Andromedę, którą następnie poślubił.

Po powrocie na wyspę głowę potwora Perseusz pokazał Polidektesowi i jego dworowi, którzy też skamienieli. Z wdzięczności za opiekę, głowę Gorgony podarował Atenie, która od tej chwili nosiła ją na pożyczonej od Zeusa tarczy - egidzie, zaś hełm i skrzydlate sandały dał Hermesowi. Następnie wraz z Andromedą i matką powrócił do Argos na dwór dziadka. Tam, zgodnie z przepowiednią, zabił Akrizjosa w czasie igrzysk w Pelasgiotis, trafiając go przypadkiem dyskiem. Nie chcąc rządzić w Argos, zamienił je na Tiryns i Mykeny.

Perseusz jest ojcem Alkajosa i pradziadem Heraklesa, przypisywano mu też wzniesienie mykeńskich fortyfikacji.

----

2. Perseusz (II wiek p.n.e.), król macedoński w latach 179-169 p.n.e., syn Filipa V. Umacniał pozycję Macedonii i starał się pozyskać sprzymierzeńców, czym wzbudził niepokój Rzymu, który wypowiedział mu wojnę. Mimo początkowych sukcesów Perseusz poniósł pod Pydną w 169 p.n.e. klęskę i musiał uciekać z Macedonii. Schronił się w świątyni na Samotrace by w końcu zdać się na łaskę Rzymian. Został poprowadzony w we wspaniałym triumfie jaki odprawił jego zwycięzca spod Pydny, konsul Lucjusz Emiliusz Paulus Macedoński.

----

3. Perseusz (łac. Perseus, dop. Persei, skrót Per) – gwiazdozbiór nieba północnego, najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedną z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.

Nazwa gwiazdozbioru pochodzi od Perseusza, bohatera z mitów greckich. Gwiazdozbiory mitologicznie z nim powiązane to również Andromeda, Kasjopeja oraz Cefeusz.

Swoim kształtem gwiazdozbiór przypomina grecką literę Pi – π. Przebiega przez niego pas Drogi Mlecznej. Gołym okiem można dostrzec ok. 90 gwiazd, w tym najjaśniejsze: Mirfak (α Persei, także znany jako Algenib) oraz Algol (β Persei).

W obrębie tego gwiazdozbioru leży radiant jedego z najaktywniejszych rojów meteorów – Perseidów – zwanych Łzami Świętego Wawrzyńca, gdyż jego występowanie jest najsilniejsze właśnie w okolicach dnia tego świętego, (10 sierpnia). Faktyczny szczyt roju ma miejsce 12 sierpnia, a częstotliwość obserwowanych zjawisk może dochodzić do ok. 90 w ciągu godziny.

Persja

starorzytny Iran

Persja

-

Pestka

Imię dla klaczy

pianka

bo tak

Picasso

:)

Picia

Pielgrzym

Pielgrzym

podoba mi się bez powodu

Pikon

Dla ogierka,wałaszka. ;3

Pinia

Pinka

Piorun

To imię raczej dla szybkiego konia.

Piorun

Imię dla ogiera

Pipi

Pitagor

Platon

Grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.

Zaciekle zwalczany przez jednych, broniony przez innych, system Platona w ten czy inny sposób obecny jest stale w europejskiej tradycji filozoficznej.

Plejada

:)

Pluton

W mitologii greckiej uosobienie płodności ziemi, bóstwo pierwotnie utożsamiane z Plutosem. Później jeden z przydomków Hadesa.

W mitologii rzymskiej groźny bóg świata podziemnego, identyfikowany z Dis Paterem. Składano mu ofiary ze zwierząt o ciemnej sierści, czarnych jagniąt lub świń.

Pokora

Imię dla klaczy

Pokusa

:)

Pokusa

Imię dla klaczy

Pomona

Pomona – w mitologii rzymskiej bogini sadów, ogrodów i drzew owocowych.

Według Metamorfoz Owidiusza odrzuciła zaloty satyrów Sylena i Priapa i została żoną etruskiego boga Wertumnusa, który w przebraniu starej kobiety skłonił ją do małżeństwa. Kapłanem jej kultu w Rzymie był flamen Pomonalis. W sztuce przedstawiana z rogiem obfitości.

Portos

Posejdon

W mitologii greckiej władca mórz i oceanów, syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty. Przedstawiany z trójzębem, (który był jego atrybutem) na rydwanie ciągniętym przez trytony, w towarzystwie nereid.

Jest jednym z 12 bogów olimpijskich. Opiekun żeglarzy i rybaków. Odpowiedzialny również za trzęsienia ziemi. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i wół, a jego świętym drzewem jest sosna.

Jego rzymskim odpowiednikiem jest Neptun.

Power

Imię dla ogiera

Prezes

-

Prince

Princes

Imię dla klaczy

Prius

Promise

Imię dla ogiera/klaczy

Promyk

Proxa

Imię dla klaczy

Ptyś

Puchatek

Pyza

R

Renoma Rexona Rota Rita Rafia Rotacja Rubona Rubina Riviera Rubens Rudolf Rubik Rubikon Rubin Rusty Rewir Rosa Radonia Rawa Rabbit Renoma Rubin Rabin Rosa Roksana Reguła Roma Rakacja Red Bull Rywal Romeo Ramona Rogaś Roma Raisa Rumba Raken Ramez Ramzes Remzes Rewja Raport Raper Radek Rosita Rejczel Rahul Riana Rakieta Ren

Raban

Radana

Raj

Imię Raj opowiada o tym jak wspaniały jest tenkoń to jest imię bardziej dla kuca ale jak kto chce, w ośrodku gdzie ja jeżdzę jest na końcu stajni nazywa się raj jest kary i spokojny bo to klacz ;>

Rambo

Ramon

Ramzes

Raptus

Rasja

Imię dla klaczy

Raster

Raven

Imię dla ogiera/klaczy

Reda

pochodzenie imienia: po angielsku od czerwonej kretki

Remix

;)

Replay

Rike

Imię dla ogiera

Robin

Rock

Rock

Imię pasujące dla kucyka. Ogiera lub wałacha ;)

Roderyk

Rodon

Rodos

Rodos

*

Rodzynka

Rogacz

Roko

-

Rokosz

Roksama

Piekne mawet dla konia.

Roland

Roma

Romeo

Romer

Roni

Ronin

Rosa

To imię pochodzi od rosy która znajduje się na roślinach

Rosa

Ładne imię dla konia

Rosa

:)

Rosa

Imię dla klaczy

Rosysynant

Koń z opowieści Don Kichote z la Manchy.

Rotunda

Roy

Imię Roy (czyt.: Roj) jest przystosowane dla ogiera gorącokrwistego (najlepiej folbluta) i ciemnej maści (kara, gniada, skarogniada).

Rozalia

Rozmaryn

przyprawa

Róża

Róża KOJARZY SIĘ Z KWIATKIEM.

Róża

Imię dla klaczy

Ruffian

Imię dla ogiera/klaczy

Rupert

S

Straw Say Sam Sehed Semir Semira Sycylia Samanta Sylvia Sirocco Ser dante Siwy Szarek Szagi Shagi

Safira

Piękne imie

Sahara

Jest to imie dla zwierzat suchych i niezaleznych

Salamon

Imię dla ogiera

Samuraj

Imię dla wałacha lub ogiera o zgrabnej sylwetce i podejrzliwym spojrzeniu <przynajmniej ja go tak sobie wyobrażam>

Sancho (czyt.: Sanczo)

Imię dla rozbrykanego ogiera o ciemnym umaszczeniu np.: karym.

Sandro

Santana

:)

Saper

-

Saphira

.......

Sara

Sara

Sara ukazuje dobroć

Sasanka

Saturn

Szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca. Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym paradoksalnie o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu Słonecznego. Saturn znany był już w świecie starożytnym. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i (w mniejszej ilości) z odłamków skalnych. Obecnie znamy 61 naturalnych satelitów Saturna (3 niepotwierdzone ostatecznie). Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga – Saturna.

Scarlet

Imię dla pięknej klaczy rasy arabskiej.

Scarlet

Imię dla klaczy

Secretariat

Jest taki film - Niepokonany Secretariat.

Selena

Shadow

Imię dla ogiera

Shanti

Shanti (czyt.: Szanti) znaczy "pokój". Imię to najczęściej jest nadawane klaczom gorącokrwistym (np.: klaczom czystej krwi arabskiej).

Shanty

Shanty to imię oznaczające ,,pokój". Zdaniem wielu ludzi imiona mają wielkie znaczenie, jeśli chodzi o usposobienie i charakterek zwierząt. To imię więc dobre może być dla rumaków, które są przewrażliwione, zdenerwowane i rozdrażnione.

Silva,Silver

1=klacz 2=ogierek imiona idealne dla koni białych bądź szarych.

Silver

Imię dla ogiera

Silver Goast

Po polsku Srebrny Duch;)

Siwa

Dla siwej klaczy.

Siwa

Dla koni siwków mogą być też myszate białe albo siwe jabłkowite.

siwa kon niezwykly wierny swojemu wlascicielowi

kon niezwykly wierny swojemu wlascicielowi

Slash

Imię dla ogiera lub wałacha. Jest to pseudonim gitarzysty w Guns'n roses oraz nazwa zespołu. Wyobrażam sobie konia z tym imieniem mniej więcej tak: Koń kary, potężnej budowy, ale nie zimnokrwisty. Koń z charakterem dosyć trudny do ułożenia. XD

Solar

Sonia

Sonia

Dość Spoko -_-

Sony

Imię dla klaczy

Soraya

To imię dla ciemnobrązowej klaczki ;-)

Spark

Imię dla ogiera

Spart

Imię dla ogiera

Sparta

Imię dla klaczy

Spartan

z Heartlandu

Spirit

Imię dla ogiera

Spisak

;)

Sprint

Imię dla ogiera

Star

Imię dla ogiera

Sue

imie idealne dla klaczy wyscigowej

Sułtan

:)

Summer

Imię dla klaczy

Supernova

Imię dla klaczy

Sycylia

:)

Szamanka

Szamanka. Bardzo ładne imię zwłaszcza dla arabów można odmieniać jako Szaman i też będzie ładnie ;*

Szmaragd

Imię dla ogiera

Śmietanka

Imię przystosowane jest dla klaczy maści siwej lub białej o lekkim chodzie.

T

Tenor Trojan Troja Tosja Tośka Toma Tren Tic Tac Theodore Teodor Telavif Teledysk Team Telekt Tanka Tira Tirwa Tamara Tanzania Tramwaj Tiol Tikador Tamaryn Tomatos Teremiusz Traktat

tabaluga

imie dla ogiera

Tabun

Tajfun

Tajga

Tamir

Tapir

Tara

Taras

Imię pasuje do ogierów energicznych.

Tarpan

Tarzan

Tatar

Temida

Tempra

:)

Teneryfa

*

Tenor

Tenor

Imię dla ogiera

Teo

Teodor

Terabithia

COOL

Terek

Texas

Imię dla ogiera

Tęcza

Thor

Chyba tak miał na imię srebrny rumak

Thriller

Tiffany

.

Tika

Imię dla klaczy

Tina

Tina

sweet

Tjara

Imię dla klaczy

Tola

Tolek

Tonga

Tornado

Tak nazywał się koń z filmu "Zorro" Zdaje mi się że to był koń fryzyjski.

Tortilla

Dla klaczki.

Tosia

Trufla

Truskawka

Trzykrotka

Tudor

Tulejka

Tupet

Imię dla ogiera

Turyn

Tutsi

Twister

Tworek

Tycjan

Tyfus

Tytan

U

Ukwiał Ukraina Urban Uleczka Uwaga Ureta Unesco Ulewa Uron Unesko Unia Ukraina Uwera Uma Ura Uwel Utorpian

Udamara

Udamara-imię to wzięłam od klaczki z mojej stadniny

Unfo

Imię dla ogiera

Ursus

Urwis

Vanessa

Imię dla klaczy o dowolnym charakterze i umaszczeniu.

Vanilla

Imię dla klaczy

Viana

Imię dla klaczy

violetta

viola

Vissilla

;) ♡

W

Wikt Witek Wiktor Wołosaty Wist Wigor Walor Wierzba Wenecja Werchowyna Wiza Wiwa Walencja Wera Wiara Wiza Wizja Wmyk Wymik Wynik Wyspa Warkotka Warkot Wenecja Woronaż Woronicza Wiki Wivien

Wajda

Nazwisko dżokejki Karoliny Wajdy

Walerian

Waleriana

Walet

Walor

Walzen

imie dla ogiera

Warta

Wasal

Weber

Wela

Werbel

werka

Fajne imię dla kucyka

Weronika

Weronika ma niełatwy charakter. To kobieta zdecydowana, pracowita, nieco chmurna, zazdrosna, ale posiadająca bogactwo czułości i miłości. Posiada skłonność do zamykania się w sobie i nie zawsze ujawnia swe myśli i uczucia. Jest nawet skryta. Ma wielką pewność siebie i dużą dozę zdecydowania. Weronika to kobieta dobra, zaradna i godna najwyższego zaufania. Posiada duże doświadczenie życiowe, toteż chętnie służy innym radą

Wetar

Ładne imię dla gniadego hucuła

Wetka

Na tym koni jeżdżę najlepiej.

Wezyr

Whisky

Wicher

Wicher

Imię dla ogiera

Wichura

Wiggie

Moja klacz ma tak na imię i jest bardzo miła :)Polecam

Wiking

Willy

-

Winnetou

Winter

Imię dla ogiera

Wolf

Imię dla ogiera

Wrzos

Wulkan

Wygrał zawody.

Yoda

Z

Zolix Zygota Zair Ziva Zira Zara Zelandia Zebra Zig Zak Zac Zelt Zet Zwalec

Zabajka

Zafir

Imię dla ogiera

Zaszka

Zbuj

Ach ten zbuj:)

Zefir

Zeus

Najwyższy z bogów w mitologii greckiej. Syn Kronosa i Rei. Grecki bóg Nieba i Ziemi. Bóg pogody; władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem.Władca wszystkich bogów i ludzi. Strzegł prawa i porządku na świecie, bezlitośnie karząc przestępców, a zwłaszcza morderców, krzywoprzysięzców i zdrajców. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowała go nimfa Amalteja o koziej postaci.

Zeus

Bóg wszystkich bogów Greckich

Zira

Imię dla klaczy

Złotko

Zoe

Zofia,Zosia

ZOFIA Dawni Grecy mieli boginię mądrości, Atenę, która narodziła się z głowy Zeusa. Kiedy przyjęli chrześcijaństwo, nadal czcili Mądrość Bożą jakby była ona osobną istotą. Pod wezwaniem Mądrości Bożej, Sophii, wznoszono kościoły - i taki był początek imienia Zofia. Do dziś kołacze się obraz Zofii jako przemądrzałej dziewczynki - takiej, jak z wierszyka Tuwima Zosia Samosia. Na szczęście jest w literaturze więcej poważnych postaci o tym imieniu, jak choćby Zosia z Pana Tadeusza Mickiewicza. Liczbą imienia Zofia jest sześć - liczba harmonii, równowagi i zaufania do porządku, jaki powinien panować w świecie. I słusznie, bo przecież Mądrość Boża polega na tym, że dostrzega się w świecie ład, harmonię i odwieczny plan, a Zofie są wrażliwe na te wartości. Szóstka to również liczba odradzającej się przyrody i dlatego słusznie obchodzimy główne święto Zofii właśnie w maju. Zofie są obdarzone bystrym okiem i przenikliwym umysłem. Są uwrażliwione na pewne subtelne szczegóły tego świata, które dla większości ludzi są wręcz niedostrzegalne. Mają naturalny talent wnikliwych psychologów. Trudno jest na nie wpływać i przekonywać do czegoś, do czego same nie mają przekonania. Zofie wiedzą swoje i cenią sobie własne zdanie. Nie należą do osób, które łatwo pozwalają sobą kierować. Są przy tym wolne od małostkowości, od złośliwości czy podejrzeń. Do wielu spraw, które dla innych są przykre, podchodzą z czystym umysłem. W swoich życiowych wyborach rzadko popełniają omyłki, gdyż chroni je przed tym ostrożność połączona ze zdrowym rozsądkiem. Częste u Zofii są talenty artystyczne, czemu sprzyja ich wrażliwość i wrodzone zamiłowanie do równowagi. Imię Zofia naładowane jest potężną dawką energii stabilizującej, czyli tej siły, dzięki której można tworzyć trwałe dzieła. Adam Mickiewicz, który był dobrym znawcą tajemnych znaczeń słów i imion, nie przypadkiem tak nazwał bohaterkę Pana Tadeusza. Tadeusz nosi bowiem imię świętego patrona Litwy, czyli jakby imię ducha opiekuńczego swojej ziemi, poślubia zaś pannę imieniem Zofia, wraz z ucieleśnioną w niej boską mądrością. Po tym, co powiedziano, jasnym jest, że Zofia to imię najbardziej odpowiednie dla tego znaku zodiaku, który najsilniej związany jest z równowagą i harmonia, czyli dla Wagi. Znak Wagi, jak i imię Zofia, znajduje się pod szczególną opieką Wenus i Saturna. Równie dobre jest to imię dla Raków, Koziorożców i Panien. Ryby i Bliźnięta pod wpływem tego imienia pozbędą się dręczącego je roztargnienia, Skorpiony będą bardziej zgodne; również Byki, Wodniki i Lwy rozwiną się w pożądanym kierunku. Najmniej zadowolone mogą być z tego imienia przekorne i żywiołowe Barany i Strzelce.

Zołza

Zora

.

Zuzanna

Idjotyczne,dziecinne

Zuzia

Źrenica

Imię dla klaczy

Żubr

Imię dla walecznego ogiera o maści kasztanowatej.

Xana

Imię dla klaczy
 

Login

 
 

 
 
 
Copyright © 2010 - 2018 by JMC. Projekt i realizacja JMC. Powered by Contentia CMS.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij X